Кабмін прийняв кілька постанов, що стосуються освіти, серед яких — перелік платних послуг, які можуть надаватися у ВНЗ.

У переліку є як ті, які вже дуже давно є платними (наприклад, ламінування, ксерокопіювання або одержання другого вищої освіти), так і нові («пеня» за пропущені заняття й за послуги бібліотек у неробочі години). Студенти говорять: неофіційно в деяких ВНЗ за це вже давно беруть гроші.

Керівництво ВНЗ говорить, що платні послуги — рішення вірне: «Викладачеві за понаднормову роботу потрібно платити? Так», — упевнений ректор Тернопільського педагогічного університету Володимир Кравець.

Студенти нововведеннями незадоволені, але відзначають, що «розкривати гаманець» звикли: « У нас пропуск заняття з неповажної причини — 28 гривень», — говорить студентка Катя з Національного медичного університету.

Згідно з постановою, платними стає також Зовнішнє незалежне оцінювання (тестування). «Природно, це стосується не всіх тестів, — пояснила заступник міністра освіти Ірина Зайцева. — Основні 3 предмета будуть безкоштовними, але якщо людина прагне здавати більше, або прагне поліпшити свій результат за минулий рік, вона повинна платити за це».

Платною стане й студентська (курсантська та ін.) форма у ВНЗ, де вона потрібна. Хоча, частіше, за неї курсанти платять і так.

«У нас тільки сироти одержують форму безкоштовно, — говорить перший проректор НАУ Максим Луцький. — Інші платять близько 1000 гривень за комплект».

У подальших планах Міносвіти — повернути вступні іспити у ВНЗ, крім тестування, а також позбавляти стипендії студентів за трійку в заліковці.

За матеріалами : osvita.org.ua