Розробка та впровадження інформаційно — вимірювальних систем опосередкованого контролю параметрів різних технологічних процесів

Сучасне виробництво характеризується значною кількістю різноманітних параметрів, що визначають якісні показники як кінцевої продукції, так і безпосередньо технологічних процесів.
Забезпечити оцінку цих показників із необхідною вірогідністю критерію якості можна шляхом створення систем опосередкованого контролю, які базуються на методах математичного моделювання фізичних процесів. Це формує один із напрямків наукової роботи кафедри.
Метою наукових досліджень за вказаним напрямком є встановлення взаємозалежності між різноманітними за фізичною природою явищами: тепловими, механічними, електрофізичними тощо.
Викладачами та аспірантами кафедри проводяться роботи по створенню систем опосередкованого контролю різноманітними об’єктами.
Зокрема, починаючи з 1994 року проводяться дослідження характеристик акустичних систем та одиночних випромінюючих головок, на підставі яких розроблено систему для контролю якості звукових випромінювачів в умовах «вільного поля в напівпросторі». Це дало змогу виготовити сферичну звукову вимірювальну камеру з внутрішнім об’ємом 1м3. На основі проведених досліджень за допомогою створеної звукової камери спроектовано принципово нову конструкцію звукового випромінювача, який має суттєві переваги якісних характеристик перед існуючими видами випромінювачів. Конструкція випромінювача захищена патентом України.
В 1997 році завершено 1-ий етап досліджень по створенню опосередкованої системи контролю тепловими об’єктами, зокрема печами спалювання хлорорганічних відходів хімічного виробництва, що дало можливість відмовитись від дорогих і недовговічних первинних вимірювальних перетворювачів, замінивши їх на більш дешеві та ефективні.
Використання опосередкованої системи контролю дозволило суттєво знизити шкідливий вплив на довкілля.
За результатами досліджень впродовж 1994—1999 років опубліковано понад 20 наукових статей, авторських свідоцтв та патентів, підготовлено та захищено 2 кандидатські дисертації.
Створені системи опосередкованого контролю впроваджені у виробництво, зокрема на ВО «Карпати» та концерні «Оріана».