Опосередковане вимірювання витрати газу і метрологічне забезпечення засобів обліку

Науковий напрям стосується розробки, створення і проведення метрологічних досліджень і метрологічної атестації еталонних витратовимірювальних установок і системи, які призначені для визначення головним чином метрологічних характеристик лічильників і витратомірів природного газу. Область практичного застосування цих установок – це як заводи-виробники засобів обліку природного газу, так і підприємства з експлуатації газового господарства підрозділів НАК «Нафтогаз України».
Без еталонних установок неможливе проведення державних, приймальних і контрольних випробувань всіх без винятку нових видів і типів витратовимірювальної техніки.
Наукове спрямування стосується вдосконалення конструкції, алгоритму функціонування, підвищення точності метрологічної атестації трьох основних типів витратовимірювальних установок: дзвонових, поршневих і з обертовими роздільними елементами. Новизна еталонних установок, що експлуатуються у містах України (м. Київ, ВАТ «Київоблгаз»; м. Дніпропетровськ, управ-ління «Дніпрогаз»; м. Львів, ВАТ «Львівгаз»; м. Івано-Франківськ, ВАТ «Промприлад»; м. Суми, ТзОВ «Енергомонтажкомплект») захище-на більш як 20-ма авторськими свідоцтвами СРСР і патентами України.
Доц. Середюк О.Є. є одним із співавторів і розробників спеціального Державного еталону одиниці об’єму і об’ємної витрати газу, який експлуатується з 1996р. в ДП „Івано-Франківськстандартметрологія”, а також найбільшої в Європі за відтворюваними витратами (до 10000м3/год) дзвонової установки типу РКДУ-2,8 (м. Івано-Франківськ, ВАТ «Промприлад»).
Нові напрацювання цього наукового напрямку стосуються розробки принципово нових установок опосередкованого PVT-методу вимірювання витрати і об’єму газу, які в перспективі зможуть знайти застосування у вигляді стаціонарних і мобільних установок для діагностування і повірки побутових і промислових лічильників газу на реальному середовищі, що до сьогоднішнього дня є невирішеним питанням в Україні. Належну оцінку фахівців-метрологів отримала вперше розроблена методика звіряння дзвонових еталонних витратовимірювальних установок за допомогою критичних сопел і спеціального газоструминного інжектора, яка зараз проходить апробацію в умовах ДП «Івано-Франківськстандартметрологія».
Результати наукових досліджень за даним науковим напрямком відображені в спеціалізованому довіднику «Вимірювання витрати та кількості газу» (2004р.), накових статтях в журналах «Нафтова і газова промисловість», «Методи та прилади контролю якості», «Измеритель-ная техника», наукових вісниках Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу і національного технічного університету «Львівська. політехніка», доповідях на міжнародних спеціалізованих н/т конференціях «Метрологія та вимірювальна тех-ніка» (м. Харків), «Витратометрія» (м. Івано-Франківськ), «Приладо-будування» (м. Київ), «Нафта і газ України — 2004» (м. Судак), «Сучасні прилади, матеріали і технології для неруйнівного контролю і технічної діагностики ромислового обладнання» (м. Івано-Франківськ).