Контроль стану магістральних і технологічних газонафтопроводів та визначення їх залишкового ресурсу

Одним із основних напрямків забезпечення експлуатаційної надійності магістральних трубопровідних систем є розробка методики і створення пристроїв контролю за їх технічним станом в реальному масштабі часу. Над вирішенням поставлених задач працює доцент кафедри Лютак З.П.
На кафедрі розроблені і впроваджені:
— методика для визначення небезпечних ділянок газових мереж і пристрій оцінки їх напружено-деформованого стану;
— комплексна методика контролю технічного стану технологічних вузлів і трубопроводів підземних сховищ газу з врахуванням фактичних навантажень;
гідродинамічна система спостереження за просторовою зміною положення фундаментів технологічних вузлів і газопроводів підземних сховищ газу в реальному масштабі часу;
пристрій для контролю напружено-деформованого стану магістральних газопроводів.
У рамках роботи за цим науковим напрямом розроблено методику дослідження технічного стану підземних газових мереж в умовах Донецького басейну, яка дає можливість виділити окремі небезпечні дільниці і локалізувати їх за признаками напружено-деформованого стану.
Пристрій експонувався на міжнародних виставках. Захищений трьома патентами
Розроблена методика і система контролю може бути використана на споріднених об’єктах нафтогазового комплексу. Це дає можливість оперативно впливати на негативні зміни, прогнозувати даний процес і запобігти виникненню аварійних ситуацій з екологічно небезпечними наслідками.
Робота виконувалась згідно з планами фундаментальних наукових робіт Міністерства освіти і науки України і науково – дослідного інституту нафтогазових технологій ІФНТУНГ, а результати досліджень були впроваджені при контролі технічного стану Краснопопівського підземного сховища газу УМГ “Донбастрансгаз”, технологічних трубопроводів компресорних станцій УМГ “Черкаситрансгаз” в рамках договорів з Науково-дослідним інститутом нафтогазових технологій ІФНТУНГ.
Результати досліджень опубліковано в науково-технічних журналах, докладались на Українській науково-технічній конференції “Неруйнівний контроль і технічна діагностика”, м. Дніпропетровськ, 1999р., науково-технічній конференції “ЛЕОТЕСТ-2005”м. Славськ, Львівської обл., міжнародній науково-практичній конференції “НАФТА І ГАЗ УКРАЇНИ 2002”, науково-технічній конференції в інституті електрозварювання ім. Б.Патона, 2004
Важливим напрямком забезпечення безаварійної роботи підземних трубопроводів є захист їх поверхні від грунтової корозії. З цією метою поверхню трубопроводів захищають відповідними покриттями. В процесі експлуатації під дією зовнішніх шкідливих факторів захисне покриття руйнується. Тому необхідно періодично проводити контроль його стану.
Визначивши розподіл втрат струму вздовж досліджуваного трубопроводу можна виявити місця із збільшеним струмом втрат і провести додаткові дослідження на цих потенційно небезпечних ділянках.
Існує ряд способів визначення струму в підземному трубопроводі. В основі багатьох із таких способів є визначення напруженості змінного магнітного поля над трубопроводом при протіканні по ньому досліджуваного струму. За величиною виміряної напруженості над трубопроводом визначають струм, який призвів до утворення електромагнітного поля.
Для зменшення часу на проведення вимірювання і збільшення достовірності результатів напруженість над трубопроводом визначають в декількох місцях одночасно.
Саме такі методи використовуються в приладах (КЗСТ-1, БКІТ-1, БКІТ-2), які розробляються на кафедрі МПКЯіСП.

blog comments powered by Disqus